- News
- 0 polubień
- 263 odwiedzin
- 0 komentarzy
Przecinarki plazmowe zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – w połączeniu ze sprawnymi rękami fachowca mogą zdziałać cuda. Powinny zatem znaleźć się w każdym profesjonalnym warsztacie, który ceni sobie wysoką jakość wykonywanych usług, a za priorytet uznaje dobrą wydajność. Jak działa przecinarka plazmowa? Co powinieneś o niej wiedzieć? Sprawdź, dlaczego warto mieć ją w swoim warsztacie.
Czym jest przecinarka plazmowa?
Codzienna praca w warsztacie wymaga cięcia różnego rodzaju materiałów, nawet tych bardzo twardych. Swoje zastosowanie znajduje w tej materii właśnie przecinarka plazmowa. To sprzęt wykorzystujący plazmowy łuk elektryczny, który umożliwia cięcie nawet tak twardych struktur, jak stali lub aluminium. Jak on powstaje? Plazma to w najprostszym ujęciu zjonizowany gaz. Po odpowiednim podgrzaniu przewodzi prąd elektryczny, dzięki czemu tworzy się łuk plazmowy. Powstaje on pomiędzy obrabianą powierzchnią a elektrodą. Cięcie plazmowe polega na wykorzystaniu tego gazu do cięcia metali, które są dobrymi przewodnikami elektryczności. By wszystko działało tak, jak powinno, niezbędny jest zasilacz i obwód zajarzenia łuku. To od natężenia prądu z zasilacza zależy, z jaką grubością i szybkością uda Ci się przeciąć materiał.
Do czego służy ten sprzęt?
Przecinarki plazmowe są niezwykle funkcjonalne i radzą sobie z szerokim zakresem materiałów. Z pomocą tego urządzenia z powodzeniem poradzisz sobie z tymi tworzywami, które przewodzą prąd elektryczny. Dlatego też znajduje ono swoje zastosowanie nie tylko w profesjonalnym zakładzie produkcyjnym lub warsztacie, ale będzie również przydatne przy domowym majsterkowaniu. Dzieje się tak ze względu na to, że przecinarki plazmowe są dość atrakcyjne cenowo i osiągalne w dość dużym stopniu dla każdego. Niezwykle częste zastosowanie tego urządzenia to szybkie i skuteczne przecinanie takich materiałów jak stal, aluminium, żeliwo lub miedź. Poradzisz sobie także z brudnymi, zardzewiałymi elementami. Jedyne, do czego przecinarka plazmowa nie będzie się nadawać, to cięcie plastiku.
Jak działa przecinarka plazmowa?
Zasada działania przecinarki plazmowej nie jest skomplikowana. Można porównać to do pracy odwrotnej niż spawarka. W spawaniu chodzi o nagrzanie materiału za pomocą łuku elektrycznego. Następnie dodajesz drugi materiał, który chcesz przyspawać, tworząc spoinę. Jak działa przecinarka plazmowa? Całkowicie odwrotnie. Plazmowy łuk elektryczny rozgrzewa materiał, jednak to, co dzięki temu ulegnie stopieniu, jest zwyczajnie wydmuchiwane przez sprężone powietrze. Wiele modeli tych urządzeń, które spotkasz na rynku, ma w swoim wyposażeniu kompresor. Wówczas wystarczy tylko podłączyć przecinarkę do prądu, by była niemal natychmiast gotowa do działania. Obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta, dlatego z powodzeniem nada się jako sprzęt nawet dla początkującego majsterkowicza.
Co musisz wiedzieć o przecinarce plazmowej?
Przecinarki plazmowe to niezwykle prosty w obsłudze sprzęt. Zdecydowanie charakteryzuje go spora wydajność, a sama eksploatacja nie jest droga. Wymaga jednak wymiany raz na jakiś czas elektrody bądź dyszy. Poprawność działania urządzenia w dużej mierze zależy od tych części, dlatego warto dbać o nie regularnie.
Mamy nadzieję, że w dość prostych słowach wyjaśniliśmy Ci zasadę działania przecinarki plazmowej. To sprzęt, który powinien znaleźć się w Twoim warsztacie, niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy majsterkujesz w domowym zaciszu. Funkcjonalne przecinarki plazmowe znajdziesz w ofercie naszego sklepu – sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i uzupełnij swoje wyposażenie!
Komentarze (0)