ZADZWOŃ DO NAS

pon - pt, 8:00 - 15:00

 500 400 719

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania? Szczegółowa instrukcja

Spawanie łukiem elektrycznym umożliwia łączenie elementów ze stali. Dzięki temu tworzone są różnorodne konstrukcje, a to sprawia, że proces ten cieszy się naprawdę dużą popularnością. Niestety towarzyszy mu wiele niebezpieczeństw. Aby zneutralizować ich działanie i zapobiec ewentualnym wypadkom, konieczne jest zapewnienie spawaczom odpowiedniej ochrony. W dzisiejszym wpisie szczegółowo wyjaśnimy zatem, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania. Poruszymy przede wszystkim kwestię zagrożeń, jakie wynikają z wykonywania prac i możliwych do zastosowania rozwiązań. Dowiesz się m.in. tego, jak spawanie wpływa na zdrowie, a także tego, jaka maska będzie najlepsza do spawania elektrodą.

Zagrożenia podczas prac spawalniczych

Na początek chcielibyśmy nieco przybliżyć Ci temat zagrożeń, które pojawiają się podczas prac spawalniczych. Świadomość ryzyka jest bardzo ważna, gdyż pozwala uniknąć błędów, które mogłyby mieć nieprzyjemne konsekwencje. Otóż podczas spawania narażony jesteś w szczególności na:

– spowodowanie pożaru lub wybuchu,

– porażenie prądem elektrycznym,

– uszkodzenie wzroku bądź skóry spowodowane działaniem promieniowania,

– szkodliwe działanie zanieczyszczeń w postaci dymu spawalniczego, który może zawierać toksyczne pyły i gazy,

– odpryskujące opiłki metalu,

– poparzenie na skutek wysokiej temperatury i iskier,

– hałas.

Oczywiście nie są to wszystkie zagrożenia występujące podczas prac spawalniczych. Z pewnością wymienić można by było jeszcze wiele innych, takich jak np. przebywanie w niewygodnej pozycji czy też konieczność przenoszenia ciężkiego sprzętu i związane z tym ryzyko kontuzji. Wymienione przez nas pozycje są jednak najbardziej charakterystyczne dla prac tego typu. To właśnie dlatego to na nich chcielibyśmy się dzisiaj skupić.

Spawanie a zdrowie

Zagrożenia wynikające z procesu spawania sprawiają, że prace te nie są zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu. Niekiedy nawet niewłaściwe postępowanie może przyczynić się do utraty życia. Jak więc wygląda związek między spawaniem a zdrowiem? Oto kilka najważniejszych kwestii, które należy mieć na uwadze.

Wdychane opary

Opary wytwarzane podczas spawania są szkodliwe, toksyczne i rakotwórcze. Oczywiście ostatecznie potencjalne dolegliwości zależą w dużej mierze od przyjętej metody oraz gatunku łączonego materiału. Wystąpić mogą jednak duszności, regularne bóle głowy, gorączka metaliczna, a także podrażnienie płuc, jamy ustnej, zatok i gardła.

Promieniowanie

Wytworzonemu łukowi elektrycznemu towarzyszy efekt uboczny w postaci promieniowania ultrafioletowego, podczerwonego i światła niebieskiego. Na skutek jego działania może dojść do uszkodzenia lub poparzenia skóry i oczu. Wynikiem tego może być zmęczenie oczu, zaćma, a także nowotwory skóry. Często pojawia się też zapalenie spojówek i rogówki, które mogą prowadzić nawet do okresowej ślepoty – nazywane jest to tzw. okiem łukowym.

Hałas

Długotrwałe przebywanie w hałasie wpływa na nerw słuchowy. Przez to komórki nerwowe mogą zostać trwale uszkodzone, wskutek czego pojawia się niedosłuch.

Co istotne, nie oznacza to, że jeżeli zajmujesz się spawaniem, to prędzej czy później spotka Cię któraś z tych dolegliwości. Wystarczy jedynie, że zadbasz o prawidłowe postępowanie, w tym głównie wyposażenie w odpowiednie akcesoria ochronne.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?

Jak widzisz, proces łączenia stali niesie za sobą wiele skutków ubocznych. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania. Pozostaje tylko pytanie, jak to zrobić? Szczegółową instrukcję zamieściliśmy poniżej.

Ochrona oczu i twarzy

Ze względu na to, że spawanie bez odpowiedniej ochrony może nawet trwale uszkodzić wzrok, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej osłony twarzy. Do wyboru masz naprawdę wiele produktów – są maski, okulary chroniące oczy, przyłbice, tarcze i kaptury spawalnicze. Osłona mechaniczna to jednak nie wszystko – wiele z tych elementów powinno być jeszcze wyposażone w prawidłowo dobrane filtry. Tym samym zarówno model, jak i poziom ochrony należy dopasować do swoich potrzeb. Nigdy jednak nie bagatelizuj tego wymogu. Patrzenie na łuk spawalniczy nawet przez krótki czas może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Ochrona dróg oddechowych

Koniecznym wyposażeniem podczas spawania jest także maska do ochrony dróg oddechowych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed szkodliwymi oparami, gazami i substancjami chemicznymi. Zapewnia przy tym odpowiedni system wentylacji, który pozwala użytkownikowi na oddychanie świeżym powietrzem.

Pomimo zastosowania tej ochrony, nie zapominaj jednak o tym, aby zadbać również o odpowiednią wentylację miejsca pracy. Powinna ona skutecznie pochłaniać powstały dym. Zapobiegnie to jego rozniesieniu się po całym pomieszczeniu.

Ochrona dłoni

Działanie wysokiej temperatury i wytworzone iskry to czynniki, które mogą doprowadzić do poparzeń. Szczególnie narażone są Twoje dłonie, które znajdują się najbliżej łuku. Zastosuj więc odpowiednie rękawice, wykonane z grubego i odpornego na przepalenia materiału.

Ochrona skóry

To, co tyczy się dłoni, dotyczy też innych części ciała. Strój roboczy używany podczas spawania powinien być wykonany z niepalnych materiałów. Oczywiście nie może przy tym krępować Twoich ruchów. Ciało powinno być w całości zakryte. Odsłonięcie nawet niewielkiego fragmentu skóry mogłoby doprowadzić do jego poparzenia.

Ochrona słuchu

Hałas początkowo może być przez Ciebie nawet niezauważalny. Po pewnym czasie zacznie jednak być szkodliwy – zwłaszcza jeśli przekracza 80 dB. W takiej sytuacji możesz potrzebować zatyczek do uszu bądź też nauszników.

Ochrona przeciwpożarowa

Podczas spawania bardzo ważne jest, aby zadbać o dobrą organizację stanowiska pracy. Konieczne jest jednak nie tylko zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych. Należy też usunąć wszystkie łatwopalne i wybuchowe materiały. Jeśli nie jest to możliwe, to przykryj je czymś niepalnym. Pamiętaj też, że istotne jest nie tylko to, co widoczne. Sprawdź więc również stężenie łatwopalnych substancji chemicznych w powietrzu. Mogą być obecne, jeśli wcześniej wykonywałeś jakiekolwiek prace z ich użyciem. Wszystkie te działania mają zapobiec wystąpieniu pożaru, do którego mogłoby dojść na skutek iskier i ciepła, które towarzyszą temu procesowi. Dobrze jest też mieć w pobliżu odpowiednią gaśnicę.

Zabezpieczenie przed osobami trzecimi

Przy stanowisku roboczym nie powinny znajdować się żadne niepowołane osoby ani zwierzęta. Zasada ta dotyczy w szczególności dzieci.

Sprawny i solidny sprzęt

Na bezpieczeństwo podczas spawania duży wpływ może mieć także sprzęt, z którego korzystasz. Przed przystąpieniem do pracy, sprawdź w szczególności, czy jest on sprawny. Zwróć przede wszystkim uwagę na przewody i sieć zasilającą. Dzięki temu zapobiegniesz porażeniu prądem elektrycznym. Każdą awarię trzeba jak najszybciej usunąć, oddając urządzenie do odpowiedniego serwisu. Tam trafi w ręce specjalistów. Zrezygnuj z samodzielnych prób naprawy – zwłaszcza jeśli nie posiadasz do tego odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Mógłbyś tylko pogłębić problem lub nawet doprowadzić do wypadku podczas pracy. Jeśli dopiero stoisz przed zakupem sprzętu, to warto zadbać też o to, aby wybrane przez Ciebie urządzenia były dobrej jakości.

Jaka maska będzie najlepsza do spawania elektrodą?

Na rynku dostępny jest przeogromny wybór różnorodnych akcesoriów BHP do spawania. Najwięcej pytań rodzi się wokół ochrony twarzy i oczu. Klienci często zastanawiają się zwłaszcza nad tym, jaka maska będzie odpowiednia do spawania elektrodą. Praktycznie nawet najtańszy model wyposażony jest w specjalny filtr, który ochroni Cię przed jasnym światłem, promieniowaniem z łuku spawalniczego oraz iskrami. Warto jednak zadbać o coś więcej, a mianowicie komfort pracy i precyzję wykonania sprzętu.

Okazuje się, że wiele produktów skonstruowanych jest tak, że zsuwa się je na twarz dopiero w momencie odpowiedniego ustawienia elektrody i rozpoczęcia pracy. To niestety wymaga wprawy. Nie zawsze też gwarantuje precyzję, co może być problematyczne zwłaszcza przy spawaniu punktowym.

Właśnie dlatego najbezpieczniej jest korzystać z maski samozaciemniającej. Wykonana jest ona z przyciemnianego materiału. Jej szkiełko jest przezroczyste i ściemnia się samoczynnie dopiero po rozpoczęciu spawania. Wynika to z posiadanych przez szkło czujników podczerwieni. Taka właściwość przydaje się zwłaszcza podczas częstego spawania lub bardziej profesjonalnych działań. Przy wyborze maski samościemniającej zwróć przede wszystkim uwagę na następujące parametry.

Stopień zaciemnienia szkła

Głównym parametrem, którym musisz się kierować, jest stopień zaciemnienia szkła. Należy go dobrać do przyjętej metody spawania – to dlatego, że każda z nich generuje promienie o innej mocy świetlnej. Jeśli stosujesz kilka technik, to warto rozważyć wybór maski z możliwością wymiany szkła.

Stopień zaciemnienia określa się skrótem DIN. Musisz więc zapoznać się z informacją, jaka wartość DIN jest potrzebna dla danej metody spawania.

Szerokość pola widzenia

Standardowy wymiar szkła to 40x90 mm. Niektóre zadania wymagają jednak użycia większego wizjera. Weź to pod uwagę, wybierając model maski i dopasuj go do własnych potrzeb.

O czym należy pamiętać przy zakupie artykułów BHP?

Chcesz, aby ochrona podczas spawania była naprawdę skuteczna? Zwróć więc uwagę na artykuły BHP, które masz zamiar kupić. Nie każde będą bowiem zapewniały odpowiedni stopień ochrony. Oprócz prawidłowego dopasowania, zwracaj też uwagę na jakość wykonania i wykorzystane przy tym materiały. Wówczas będziesz mieć gwarancję, że nie zostaniesz oszukany.

Warto kupować przede wszystkim od zaufanych sprzedawców. Polecamy zatem skorzystanie z oferty naszego e-sklepu. Wśród asortymentu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz – od sprzętu, poprzez materiały eksploatacyjne, aż po artykuły ochronne.

Szkolenie z podstawowych zasad BHP

Podstawowe zasady BHP, jakie obowiązują podczas prac spawalniczych, przedstawiane są na specjalnym szkoleniu. Przyjmuje się, że powinien je przejść każdy spawacz, jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób zdobywa wiedzę dotyczącą właściwego postępowania. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Szkolenie wyjaśnia również, co zrobić, kiedy jednak do niego dojdzie.

Czy teraz wiesz już, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania? Wierzymy, że przestrzegając naszych wskazówek, zapewnisz sobie należyty stopień ochrony. To nie tylko pozwoli Ci uniknąć przykrych zdarzeń, ale też znacząco wpłynie na komfort pracy, co może nawet zwiększyć jej wydajność i precyzję. Oczywiście nie zapominaj jednak o tym, że warto co pewien czas zrobić sobie krótką przerwę. Nawet jeśli pomieszczenie jest dobrze wentylowane, udaj się w tym czasie na świeże powietrze.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Szanowni Państwo,

Sklep internetowy Spawmarket wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.