ZADZWOŃ DO NAS

pon - pt, 8:00 - 15:00

 500 400 719

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć spawy przed korozją? Poznaj nasze wskazówki

W miejscu spawu materiał zawsze jest bardziej podatny na pojawienie się rdzy. Jest to wynikiem zachodzących w nim zmian. Aby opóźnić ten proces, warto poczynić pewne działania. W dzisiejszym wpisie przekażemy Ci więc cenne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak zabezpieczyć spawy przed korozją. Czytając dalej, dowiesz się też m.in. tego, jak szlifować spawy oraz co zrobić, aby nie ściągały. Ma to bowiem duże znaczenie, jeśli chodzi o spowolnienie procesów korozyjnych.

Czym jest korozja?

Mianem korozji określa się proces stopniowego niszczenia materiału, do którego dochodzi w wyniku oddziaływania szkodliwych czynników. W zależności od rodzaju materiału mogą one przyjmować charakter reakcji chemicznych, procesów fizycznych, procesów elektrochemicznych czy też mikrobiologicznych. Ich działanie ma na celu przywrócenie pierwiastka metalu do stanu, w jakim występował w rudach.

Całkowite zatrzymanie korozji jest niemożliwe, przy czym szybkość jej postępowania zależy od wielu czynników. W przypadku konstrukcji, które składają się z wielu elementów, wymienić można np. rodzaj kontaktujących się ze sobą materiałów czy też sposób ich łączenia. Dlatego też kwestie te są brane pod uwagę już na etapie projektowania. Ochrona przed korozją polega zatem jedynie na wdrożeniu odpowiedniego postępowania, które znacznie spowolni cały proces.

W praktyce materiał zabezpieczany jest już na etapie produkcji. Czasami jednak poddaje się go dodatkowej obróbce – do czynności tych należy m.in. spawanie. Prowadzi ono do zmian w materiale, który przez to jest bardziej podatny na pojawienie się rdzy. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby miejsce spawu ponownie zabezpieczyć przed korozją. Pytanie tylko, jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć spawy przed korozją?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak skutecznie zabezpieczyć spawy przed korozją. Postanowiliśmy więc szczegółowo omówić możliwe sposoby postępowania. Na początek zacznijmy od tego, że proces ten należy wykonywać dwuetapowo. Pierwszy etap obejmuje sam proces spawania. Należy bowiem wiedzieć o tym, że na pojawienie się korozji duży wpływ ma odpowiednie przygotowanie materiału, przyjęta metoda obróbki, a także zastosowane w niej parametry. Drugi etap polega natomiast na dobraniu odpowiednich środków, które zabezpieczą miejsce spawu.

Jak spawać, aby miejsce spawu nie rdzewiało?

Wdrożenie nieprawidłowych rozwiązań konstrukcyjnych wpływa na wzmożenie procesu korozyjnego. Dlatego też tak ważne jest, aby prawidłowo przeprowadzić wszystkie czynności.

Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie oczyszczenie łączonych powierzchni przed spawaniem. Ma ono na celu pozbycie się brudu, oleju, tlenków oraz smarów. Kolejna kwestia to przyjęty sposób obróbki. Najlepiej stosować niskotemperaturowe metody. Pozwalają one na zachowanie właściwości fizycznych obrabianej powierzchni. Istotne jest też to, aby zastosować odpowiednie parametry, dobierając je pod kątem spawanego materiału. Niewłaściwe wykonanie spawu może np. utrudniać jego późniejsze wyczyszczenie czy też malowanie. Unikaj szczelin, w których mogłaby pojawić się korozja.

Na koniec pamiętaj jeszcze o odpowiednim wykończeniu powierzchni. Pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń i nierówności. One również sprzyjają pojawieniu się rdzy. Niekiedy zaleca się nawet mechaniczne usunięcie nadmiaru spoiny i wypolerowanie spawu tak, aby nie odróżniał się on od materiału podstawowego. Brak takiej obróbki – zwłaszcza jeśli na powierzchni widać przebarwienia – mógłby znacznie przyspieszyć proces korozji.

Straty zminimalizować można również, stosując:

ochronę elektrolityczną – w tym przypadku używa się zewnętrznej elektrody wykonanej z materiału o mniejszej szlachetności niż elementy konstrukcji, które w połączeniu stanowią zamknięty obwód elektryczny. Zamiast materiału rozpuszcza się zatem elektroda mająca mniejszą wartość;

ochronę galwaniczną – używa się zewnętrznego źródła napięcia i zewnętrznej, trwałej elektrody, której potencjał można kontrolować. Połączona jest ona z wszystkimi elementami konstrukcji w obwód elektryczny;

zasadę unikania możliwości powstawania ogniw korozyjnych.

Metody przywracania zabezpieczeń antykorozyjnych

Po wykonaniu spawów należy przywrócić zabezpieczenie antykorozyjne, które zostało zastosowane podczas produkcji. Jeśli tego nie zrobisz, to niestety odsłonięte powierzchnie szybko skorodują. Zadanie to można wykonać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą:

stworzenie specjalnej powłoki z użyciem farby, lakieru bądź tworzywa sztucznego – pierwszy ze sposobów, a zarazem najbardziej powszechny, to zastosowanie różnego rodzaju powłok w postaci farb, lakierów bądź też tworzyw sztucznych. Każdy z tych produktów ma nieco inne właściwości. Należy więc precyzyjnie dobrać jego rodzaj oraz grubość pod kątem obrabianego wyrobu metalowego. W przeciwnym razie nawet po jego nałożeniu nie zapewnisz odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego przez wskazany okres;

cynkowanie – dużą popularnością cieszy się także cynkowanie. Można wykonać je na kilka sposobów. Najczęściej praktykuje się jednak zanurzanie danego elementu w roztopionym cynku, co prowadzi do wytworzenia powłoki cynkowej. Doskonale chroni ona podłoże przed wystąpieniem korozji;

anodowanie aluminium – odpowiednią powłokę można wytworzyć także poprzez anodowanie aluminium. Jest to proces nakładania tlenku glinu, w wyniku czego powstaje specjalna warstwa ochronna. Ma ona wysoką twardość. To właśnie dlatego stanowi doskonałe zabezpieczenie;

inhibitory korozji – nieco rzadziej stosuje się inhibitory korozji. Są to specjalne środki chemiczne, ograniczające powstawanie korozji bądź też spowalniające szybkość jej postępowania. Dzieli się je na anodowe lub katodowe.

Jak szlifować spawy?

Powyżej wspominaliśmy o tym, że jeśli nie usuniesz wszystkich pozostałości po spawaniu, to niestety powierzchnia będzie bardziej podatna na pojawienie się rdzy. Dotyczy to nawet stali nierdzewnej. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak szlifować spawy. Proces ten pozwala bowiem usunąć nadmiar materiału i tym samym uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię.

Na początek dobierz odpowiednie narzędzia. Jednym ze sposobów na wykończenie spawu może być użycie szczotki drucianej. Jest to jednak mało innowacyjne rozwiązanie i co najważniejsze – nie obrabia spawu w odpowiedni sposób. Tym samym nadal jest on narażony na procesy korozyjne.

Najbezpieczniej więc zastosować tarczę do szlifowania spawów. Jej rodzaj należy dobrać pod kątem obrabianego materiału, efektu, który chcesz uzyskać oraz etapu obróbki, na którym właśnie się znajdujesz.

Należy bowiem wspomnieć, że szlifowanie spawu polega na wykonywaniu aż trzech różnych czynności. Pierwsza z nich to szlifowanie zgrubne. Używa się przy tym bardziej agresywnego rodzaju ścierniwa, co pozwala szybko i łatwo usunąć nadmiar materiału i tym samym uzyskać pożądany kształt spawu. Następnie przechodzi się do dokładniejszego szlifowania. W tym wypadku należy obchodzić się z materiałem nieco delikatniej. Dzięki temu uzyskasz idealną gładkość. Na koniec pozostaje już tylko polerowanie. Ma ono na celu dokładne wygładzenie wszystkich nierówności oraz usunięcie ewentualnych zadrapań.

Dopiero tak przygotowaną powierzchnię można poddać procesowi malowania, który ma na celu wytworzenie powłoki zabezpieczającej przed korozją.

Malowanie dużych powierzchni i trudno dostępnych miejsc

Aby utworzona powłoka stanowiła odpowiednie zabezpieczenie, musi pokrywać dokładnie cały odsłonięty obszar. W przypadku większych powierzchni i miejsc trudno dostępnych może być to nie tylko czasochłonne, ale też nieco trudniejsze. Warto więc wykonać tę czynność za pomocą malowania natryskiem.

W metodzie tej farba wydmuchiwana jest na wskazaną powierzchnię pod określonym ciśnieniem. To pozwala uzyskać wysoką precyzję malowania oraz dotrzeć do wszelkich zakamarków.

Co zrobić, żeby spawy nie ściągały?

Podczas obróbki spawalniczej materiał poddawany jest procesom cieplnym. Te z kolei wpływają na przemiany w jego strukturze, zmieniając jego właściwości. Jak już wspominaliśmy na samym początku, może to znacząco wpływać na pojawienie się korozji.

Wykonanie złącza może bowiem skutkować odkształceniem materiału, co w najgorszym przypadku najprawdopodobniej skończy się rozerwaniem spawu. Jeśli nawet do tego nie dojdzie, to materiał i tak poddawany jest naprężeniu. To niestety w wielu przypadkach prowadzi do powstawania korozji, której przecież za wszelką cenę chcesz uniknąć. Co zatem zrobić, aby temu zapobiec i by spawy nie ściągały?

Otóż nie da się całkowicie wyeliminować odkształceń. Jest to naturalny skutek uboczny spawania. Można jednak znacznie je zmniejszyć poprzez:

– zmniejszenie objętości spoiny,

– zmniejszenie liczby warstw spoiny,

– równomierne rozmieszczenie spoiny,

– podział konstrukcji na zespoły,

– zmianę położenia spoiny,

– utrzymanie odpowiedniego odstępu między brzegami blach,

– unikanie skrzyżowania spoin,

– przestrzeganie kolejności spawania.

Dużo zatem zależy od umiejętności spawacza. Dlatego też w tej branży bardzo cenne jest doświadczenie. Wymaga się przede wszystkim zastosowania właściwych rozwiązań konstrukcyjnych, odpowiednich technologii spawania oraz przeprowadzenia odpowiednich zabiegów po spawaniu.

Podsumowanie

Jak już wiesz, spawanie to proces polegający na łączeniu ze sobą materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodatkiem spoiwa lub bez. W wyniku tego działania powierzchnia ulegająca połączeniu poddawana jest działaniu wysokiej temperatury. To zmienia właściwości metalu i często prowadzi do zwiększenia jego podatności na pojawienie się rdzy. Pojawiają się m.in. naprężenia, które mogą prowadzić do odkształceń, a nawet i pęknięcia spoiny.

Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć spawy przed korozją oraz stosować odpowiednie techniki i rozwiązania konstrukcyjne, które np. zapobiegną ściąganiu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu nie będzie stanowiło to dla Ciebie żadnego problemu. Może i nie należy to do najłatwiejszych zadań, jednak z całą pewnością w żadnym wypadku nie możesz pominąć tego kroku.

Pamiętaj też o odpowiednim przygotowaniu się do czynności spawalniczych. Uwzględnij przy tym zakup wysokiej jakości sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Tego typu wyposażenie nabędziesz w naszym e-sklepie. Wybór jest na tyle szeroki, że będziesz mógł dobrać produkty pod kątem własnych oczekiwań oraz spawanego materiału. Niemniej bardzo ważną kwestią jest też wiedza i posiadane umiejętności. W celu ich rozwijania zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszego bloga, w którym poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące branży spawalniczej.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Szanowni Państwo,

Sklep internetowy Spawmarket wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.